а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калуѓерка

мн. калуѓерки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11031
1. жена калуѓер
Англиски: nun Албански: murgeshë
Употреба: Црковен термин
2. полноглавец
Англиски: tadpole Албански: fulterëz
Употреба: Зоологија
3. водна перуника
Латински: Iris pseudacorus Англиски: iris Албански: luleshpatë uji, iris
Употреба: Ботаника
Примери:
Таму растеа сини калуѓерки.
4. Една од двете горни штици на самарот што го спојуваат предниот и задниот дел.
Албански: pjesë e samarit