а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрска

испрскаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9274
1. Наводени со прскање.
Англиски: sprinkle Албански: spërkat, stërpik
Примери:
Го испрска со ладна вода.
2. Пукне сосема.
Англиски: shatter Албански: pëlcas
3. (се испрска) Се наводени со прскање.
Англиски: sprinkle Албански: stërpikem
Примери:
Се испрска со врелото масло.
Изведенки
испрскува несв.
испрскуваат