а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исправи

исправат; исправил; исправен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1572
1. Направи нешто да биде право.
Англиски: straighten Албански: drejtoj
Примери:
Исправи ја жицата.
2. Поправи нешто што е погрешно.
Англиски: correct Албански: korrigjoj
Примери:
Ги исправив грешките.
3. Намести нешто да стои право.
Англиски: straighten Албански: drejtoj
Примери:
Исправи ја главата.
Исправи ги рамената.
4. (се исправи) Застане право.
Англиски: straighten Албански: drejtoj
Примери:
Се исправи да види што се случува.
5. (се исправи) Поправи своја грешка, се коригира.
Англиски: correct Албански: korrigjoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Студентот погрешно го започна одговорот на прашањето, ама навреме сам се исправи.
Изведенки
1. исправа несв.
(се) исправаат
2. исправува несв.
(се) исправуваат
3. исправање ср.
глаг. им.
4. исправување ср.
глаг. им.