а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

израсплаче

израсплачат; израсплачи, израсплачете; израсплакав, израсплакаа; израсплакал; израсплакан; израсплачев, израсплачеа; израсплачел; израсплачен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35108
1. Расплаче повеќемина одеднаш, сите што се присутни.
Англиски: cry Албански: qaj
Примери:
Ги израсплака децата.
2. (се израсплаче) Се расплаче силно.
Англиски: weep Албански: qaj, lotoj
Примери:
Детето се израсплака на глас и со трчање отиде дома.
3. (се израсплаче) Се расплачат повеќемина истовремено и одеднаш.
Англиски: cry Албански: qaj
Примери:
Сите се израсплакаа кога ја слушнаа тажната вест.