а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

израскаже

израскажат; израскажи, израскажете; израскажав, израскажаа; израскажал; израскажан; (ќе) израскажев, (ќе) израскажеа; (ќе) израскажел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45424
Раскаже многу нешта наеднаш, во еден здив.
Примери:
Таа израскажа некои чудни приказни за непознатиот.