а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изразлета

изразлетаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да лета сѐ што во тој момент може да се најде во воздух.
Англиски: fly away Албански: fluturj, ik
Примери:
Ветерот ги изразлета хартиите што беа на масата.
2. (се изразлета) Летне повеќе птици одеднаш.
Англиски: fly away Албански: fluturoj, ik
Примери:
Гулабите се изразлетаа кога се појави девојчето во дворот.
3. (се изразлета) Летне наеднаш, на сите страни се што може да се најде во воздух.
Англиски: fly around Албански: fluturoj rreth e përqark
Примери:
Ливчињата се изразлетаа на подот.