а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изразбуди

изразбудат; изразбуди, изразбудете; изразбудев, изразбудеа; изразбудел; изразбуден
Вид збор: Глагол, свршен
Направи некој или повеќемина да се разбудат од спиење.
Англиски: wake up
Примери:
Таа ги изразбуди децата викајќи.