а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изобилен

изобилниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33154
Што го има во изобилство, многу.
Англиски: abundant
Примери:
изобилно јадење
изобилен род
Изведенки
1. изобилно прил.
Пример: Грозјето изобилно роди.
2. изобилност ж.