а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измолзе

измолзат; измолзи, измолзете; измолгов, измолгоа; измолгол; измолгле; измолзев, измолзеа; измолзел; измолзен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18964
1. Со молзење извлече млеко од животно.
Англиски: milk Албански: mjel
Примери:
Овчарите ги измолзија овците.
2. Материјално искористи друго лице.
Англиски: misuse Албански: mjel, keqpërdorë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Децата ја измолзеа старата, и ги зедоа сите пари и сиот имот.
Изведенки
измолзува несв.
измолзуваат