а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зелјар

мн. зелјари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што сака да јаде зелје, спанаќ и сл.
Примери:
Тој месо не сака да види, но затоа е голем зелјар.