а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здогледа

здогледаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1670
Види некого или нешто.
Англиски: see
Примери:
Во далечината го здогледа брата си.
Малку понатаму здогледа човечки стапки во снегот.
Изведенки
здогледува несв.
здогледуваат