а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашто

Вид збор: Сврзник
Ранг: 140
1. Во причинска зависносложена реченица; затоа што.
Англиски: why, because Албански: pse
Примери:
Ние нема да го менуваме начинот на работа зашто вака имаме добри резултати.
Зашто сака да ја истакне својата дисциплина, секој ден прв доаѓа на работа.
2. Во исказни реченици.
Англиски: why Албански: pse
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Не знаев зашто си болен.