а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачепи

зачепат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25818
Затвори со чеп.
Англиски: stuff
Примери:
Откако наточи од виното, тој повторно го зачепи бурето.
Изрази
Зачепи уста (некому) – не даде можност некому да зборува, принуди некого да замолчи со силата на своите аргументи.
Изведенки
1. зачепува несв.
зачепуваат
2. зачепување ср.
глаг. им.