а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затркала

затркалаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27963
1. Почне да тркала.
Англиски: roll Албански: fillon të rrokulliset
Примери:
Детето затркала една стара тракторска гума.
2. (се затркала) Почне да се тркала.
Англиски: roll Албански: fillon të rrokulliset
Примери:
Се затркалаа неколку камења од угорницата.
По челото му се затркалаа капки пот.
Изведенки
1. затркалува несв.
(се) затркалуваат
2. затркалување ср.
глаг. им.