а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затреба

затребаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7248
Почувствува потреба од нешто.
Англиски: need
Примери:
Ако ти затреба помош, побарај ме.
Не ја фрлај блузата, може да ти затреба.
Изведенки
затребува несв.
затребуваат