а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засече

засечат; засечи, засечете; засеков, засекоа; засекол, засекле; засечев, засечеа; засечел; засечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10515
1. Сече малку, во помала мера.
Англиски: cut Албански: pres
Примери:
Тој го засече јажето.
Со едно ноже го засече месото.
2. Направи засек.
Англиски: carve Албански: thadroj
Примери:
Во стеблото на буката го засече своето име.
3. Направи рана.
Англиски: wound Албански: plagë
Примери:
Едно гранче го засече во вратот.
Тенкиот федер го засече во прстот.
4. Навлезе во нешто, до некаде.
Албански: hyri
Примери:
Водата ја засече до колена.
5. Пресече, прекине при зборување.
Англиски: interrupt Албански: ndërhyj
Примери:
Tаа го засече во зборот.
Изведенки
1. засечува несв.
засечуваат
2. засечување ср.
глаг. им.