а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплуска

заплускаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40881
1. заплиска
Англиски: splash Албански: spërkat
Употреба: Дијалектен збор
2. За стакло и сл. - почне да пука, да прска, да се крши со карактеристичен звук.
Англиски: shatter Албански: thyej
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Огледалото заплуска од силниот удар.
Гранките заплускаа под неговите тешки чекори.
3. Почне да плеска со рацете.
Англиски: applaud Албански: duartrokas
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Детето заплуска со рацете.
Изведенки
заплускува несв.
заплускуваат