а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замоли

замолат; замолам; замолил; замолен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1577
1. Побара нешто со молење.
Англиски: ask Албански: lus
Примери:
Тие ме замолија да ги оставам насамо.
Дојдена сум да ги замолам градските власти ако е можно да го најдеме гробот и коските на мојот татко.
Старицата го замоли детето да и донесе вода.
2. (се замоли) се моли
Англиски: beg Албански: lutem, lyp
Употреба: Разговорно , Ретко
Примери:
Тој му се замолил на постариот брат да му даде пари на заем.
Изведенки
1. замолува несв.
(се) замолуваат
2. замолување ср.
глаг. им.