а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замисли

замислат; замислам; замислил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1376
1. Натера да мисли, стави некого на мисла.
Англиски: worry Албански: merakos
Примери:
Вчерашниот разговор го замисли момчето.
2. Создаде претстава за некого или за нешто.
Англиски: imagine Албански: imagjinoj
Примери:
Tаа не можеше да си го замисли животот без него.
Си ги замисли и двајцата, седнати еден до друг.
3. (се замисли) Се задлабочи, потоне во мисли.
Англиски: think Албански: mendoj, kujtoj
Примери:
Tој се замисли и заборави да јаде.
Сите се замислија.
4. (се замисли, обично несв.) Создаде некаква претстава за себеси.
Англиски: imagine Албански: imagjinoj
Примери:
Тој се замислуваше себеси како водач.
Изведенки
1. замислува несв.
(се) замислуваат
2. замислување ср.
глаг. им.