а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замине

заминат; замина, заминете; заминав, заминаа; заминал; заминат; заминев, заминеа; заминел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 313
1. Тргне да оди, отпатува некаде.
Англиски: depart Албански: largohem
Примери:
Тој замина на печалба.
Утре ќе заминеме на годишен одмор.
Тие заминале в град.
2. Помине покрај некого или нешто.
Англиски: pass Албански: kaloj
Примери:
Тој замина крај мене, но не ме виде.
Камионот замина покрај нашата куќа.
3. Одмине, помине без да се задржи некаде, во некое место.
Англиски: pass Албански: kaloj, parakaloj
Примери:
Колоната од заробеници го замина селото.
Hие ја заминавме продавницата.
4. Напушти определено место, си отиде од некаде.
Англиски: leave Албански: largohem
Примери:
Тој си замина дома.
Аргатите ја завршија работата и си заминаа.
5. Отиде, стапи на некаква функција, позиција; напушти работа.
Англиски: leave Албански: shkoj
Примери:
Тој беше готов да замине на должност.
Tаа замина во пензија.
6. Престигне, надмине, отиде пред некого во одење, во раст, во развој.
Англиски: overtake Албански: parakaloj
Примери:
Детето ги замина другарчињата во растот.
Ги стигнавме тие што беа пред нас и ги заминавме.
7. За време - помине определен временски период.
Англиски: pass Албански: kaloj
Употреба: Разговорно
Примери:
Пладне беше веќе заминато.
Заминало една недела време.
Изведенки
1. заминува несв.
заминуваат
2. заминување ср.
глаг. им.