а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрепне

закрепнат; закрепни, закрепнете; закрепнав, закрепнаа; закрепнал; закрепнат; (ќе) закрепнев, (ќе) закрепнеа; (ќе) закрепнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14692
1. Зајакне, се поврати од нарушена во нормална здравствена состојба.
Англиски: recover Албански: forcohet
Употреба: Медицина
Примери:
Тој закрепна по неколку дена.
2. Зацврсти, зајакне нешто.
Англиски: strengthen Албански: forcohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Tоплиот оброк им ја закрепна снагата по тешката работа.
Изведенки
1. закрепнува несв.
закрепнуваат
2. закрепнување ср.
глаг. им.