а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завод

мн. заводи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6730
установа, институција
Англиски: institut
Употреба: Административен термин
Примери:
педагошки завод
хигиенски завод
хидрометеоролошки завод
Изведенки
заводски прид.
заводскиот