а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завлечка

завлечкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13346
1. Почне да влечка, да носи некого влечејќи.
Англиски: drag Албански: tërheq
Примери:
Го зедов ранетиот другар и го завлечкав кон засолништето.
Коњот го завлечка паднатиот јавач по снегот.
2. завлече
Англиски: pull Албански: nxjerr
3. (се завлечка) Почне да се влечка со мака.
Англиски: drag Албански: zvarrit
Примери:
Се завлечка кон нив, мрморејќи си нешто.
Полека се завлечка назад.
4. (се завлечка) се завлече
Англиски: pull Албански: zvarrit, nxjerr
Изведенки
1. завлечкува несв.
(се) завлечкуваат
2. завлечкување ср.
глаг. им.