а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забадијала

Вид збор: Прилог
1. Бесплатно, без надомест.
Англиски: for free
Употреба: Разговорно
Примери:
Цел ден работеше забадијала.
2. залудно, бескорисно
Англиски: in vain
Употреба: Разговорно
Примери:
Забадијала се качив на дрвото.