а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забавен

забавни
Вид збор: Придавка
Ранг: 4646
1. Што забавува, разонодува, што е занимлив, интересен.
Англиски: entertaining Албански: argëtues, zbavitës, dëfryes
Примери:
Тој беше многу внимателен и забавен.
Беше авантурист што сака возбудливи и забавни патувања.
2. Што служи за забава, за разонода.
Англиски: entertaining Албански: argëtues, zbavitës
Примери:
Програмата има рекреативен и забавен карактер.
На грамофонот стави плоча со забавна музика.
3. Што се одвива бавно, со помала брзина.
Англиски: slow Албански: i ngadalësuar
Примери:
забавено движење
Изведенки
1. забавност ж.
2. забавеност ж.