а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ергеле

мн. ергелиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 21672
1. Сточарско стопанство за одгледување коњи, специјално одгледувани.
Англиски: stud, paddock Турски: hergele Албански: ergele, vend për stërvitje kuajsh
Употреба: Земјоделство
Примери:
Еден арапски коњ од султановото ергеле.
2. Коњи кога се во група.
Англиски: herd Албански: kope kuajsh
Употреба: Зоологија
Примери:
Тој сакал да дотера цело ергеле.
Низ нивата се движеле ергелиња, а не само еден коњ.