а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еп

мн. епови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19255
Литературна творба во стихови во која се опишани нечии херојски дела или значајни историски настани.
Англиски: epic
Примери:
Епот за Гилгамеш е најстариот пишан споменик во светската литература.
Изведенки
1. епос м.
мн. епоси
2. епски прид.
епскиот
Пример: епски форми, епски творби