а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епиграф

мн. епиграфи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15124
1. Натпис на надгробен споменик, на некаква градба и сл.
Англиски: epigraph Албански: epigraf
Примери:
Епиграфите го откриваат нашето минато.
2. Фраза, реченица, цитат на почетокот на некое дело или на поглавје со која писателот ја истакнува основната идеја.
Англиски: epigraph Албански: epigraf
Употреба: Лингвистика
Изведенки
епиграфски прид.
епиграфскиот
Пример: Епиграфски споменици.