а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

енциклопедија

мн. енциклопедии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4883
Книга, научно дело што дава прегледни податоци и информации средени по азбучен ред кои може да бидат општи или од некоја определена област.
Англиски: encyclopedia
Употреба: Лингвистика
Примери:
општа енциклопедија
детска енциклопедија
медицинска енциклопедија