а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

енциклопедиски

енциклопедискиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 23303
Што е во врска со енциклопедија.
Англиски: encyclopedic
Употреба: Лингвистика
Примери:
енциклопедиски речник, енциклопедиско дело
енциклопедиски информации, енциклопедиска материја