а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емпатија

(едн.) емпатијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15146
Спремност и способност да се сочувствува со други луѓе.
Англиски: empathy
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Гледаат тапо во вас без да предизвикаат реактивна емпатија на благост и невиност.
Изведенки
емпатичен прид.
емпатичниот
сочувствителен