а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

езеро

мн. езера
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 416
Природна или вештачка долина, длабнатина, затворена со брегови, исполнета со вода.
Англиски: lake Албански: liqen
Употреба: Географија
Примери:
вештачко езеро
планинско езеро
Изведенки
езерце ср.
мн. езерца
дем.