а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дуќан

мн. дуќани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1365
1. Мала, занаетчиска работилница што служи и како продавница за сопствените производи.
Англиски: shop Турски: dükkân Албански: dyqan
Употреба: Економија
Примери:
Стариот кондураџиски дуќан сѐ уште работи.
Држи терзиски дуќан.
2. продавница
Англиски: shop Албански: shitore
Употреба: Економија
Примери:
Имаше дуќан со железарија.
Трговски дуќани.
Изведенки
1. дуќанче ср.
мн. дуќанчиња
дем.
2. дуќански прид.
дуќанскиот