а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

духовит

духовити
Вид збор: Придавка
Ранг: 10140
1. Што умее да забавува, да засмејува, што има смисла за хумор.
Англиски: witty
Примери:
Од него нема подуховит човек.
духовита досетка, духовити зборови
2. Што има дух, што е израз на силен дух, на големи духовни способности.
Англиски: witty
Примери:
духовита мисла, духовито решение
духовит пресврт
Изведенки
1. духовито прил.
На духовит начин, со дух.
Пример: Тој многу духовито ги претставуваше своите гости.
2. духовитост ж.