а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрвојад

мн. дрвојади
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47356
Вид црв, штетник што ги напаѓа дрвјата.
Латински: Cossus cossus Англиски: european goat moth
Употреба: Зоологија
Примери:
Дрвцето е уништено од дрвојади.