а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дојница

мн. дојници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40418
1. доилка
Англиски: nurse Албански: gjitore, ajo q jep gji
2. Женка кај животните што го дои своето младенче, што се молзе.
Албански: gjitore
Употреба: Зоологија
Примери:
Фати јаловици и дојници.