а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дојава

дојаваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20468
1. Пристигне некаде со јавање.
Англиски: ride Албански: arrin duke kaliruar
Примери:
Во меаната дојаваа тројца на коњи.
2. Заврши со јавањето.
Англиски: ride Албански: mbaroj me kalërim
Примери:
Ја дојава старата маска.