а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотација

мн. дотации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27899
Сума што им ја доделува државата на организации или претпријатија за покривање на редовните трошоци или за други цели.
Англиски: subsidy Албански: dotacion, subvencion
Употреба: Економија
Примери:
Средствата од дотацијата се трошени наменски.