а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досуши

досушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39106
1. Суши, исуши до крај.
Англиски: dry up Албански: përthaj
Примери:
Ја досушив косата.
2. (се досуши) Се суши, се исуши до крај.
Албански: thahet tërësisht
Примери:
Алиштата се досушија.
Изведенки
1. досушува несв.
(се) досушуваат
2. досушување ср.

глаг. им.