а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допее

допеат; допеј, допејте; допеав, допеаја; допеал; допеан; допеев, допееја; допеел; допеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26910
Пее, испее до крај.
Англиски: sing
Примери:
Тој ја допеа песната.
Изведенки
1. допева несв.
допеваат
2. допејува несв.
допејуваат