а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

донжуан

мн. донжуани
Вид збор: Именка, машки род
Заводник на жени, љубовник (според лик од книжевноста).
Англиски: seducer
Примери:
Тој е провинциски донжуан.