а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доволно

Вид збор: Прилог
Ранг: 1338
1. Во доволна мера, онолку колку што е потребно.
Англиски: enough
Примери:
Знаеше дека син му е доволно умен за да знае да се снајде.
Мислам дека не ја сакаше доволно.
Има доволно храна за сите.
2. задоволно
Англиски: pleased
Употреба: Ретко
Примери:
Кога го виделе неговото убаво, поцрвенето лице, царските луѓе се поднасмеале доволно.