а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доака

доакаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33188
1. Дојде, пристигне од некаде.
Англиски: arrive Албански: vjen
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој измрзнат доака од некаде.
2. Заврши, престане со скитањето, со талкањето.
Албански: mbaroj me bredhje
Употреба: Разговорно
Изведенки
доакува несв.
доакуваат