а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

длаби

длабат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6114
1. Прави длабнатина во нешто.
Англиски: indent Албански: thelloj
Примери:
Тој полека длабеше со длетото.
2. Врежува ликови, слики во дрво.
Англиски: carve Албански: thardoj
Примери:
Длаби резба за олтар.
3. Длабоко размислува, прави длабока анализа.
Англиски: sink in Албански: mendim i thellë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој обработува ист круг мотиви, длаби една тема.
Изведенки
длабење ср.
глаг. им.