а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

димензија

мн. димензии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1789
1. Простирање на телата (по должина, ширина, височина).
Англиски: dimension Албански: dimension, përmasë
Примери:
Кажи ми ги димензиите.
Приближна димензија.
Помала димензија.
2. Опсег, обем, интензитет на некоја појава, распространетост.
Албански: dimension
Употреба: Преносно значење
Изрази
Четврта димензија - простирање во времето покрај трите вредности.