а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дилетант

мн. дилетанти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25381
1. Тој што без научна и без стручна подготовка се занимава со некоја наука или уметност за свое лично задоволство.
Англиски: dilettante Албански: diletant
Примери:
Дилетант подобар од професионалец.
2. Тој што е површен, нестручен, без соодветни знаења.
Англиски: layman Албански: laik, diletant
Употреба: Преносно значење
Примери:
Дилетант во таа професија.
Изведенки
дилетантски прид.
дилетантскиот
Пример: Дилетантска претстава.