а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диктатура

мн. диктатури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6770
1. Неограничена власт што се потпира на сила.
Англиски: dictatorship Албански: diktaturë
Употреба: Политика
Примери:
кралска диктатура
воена диктатура
фашистичка диктатура
2. Држава под неограничена власт на еден човек.
Англиски: dictatorship Албански: diktaturë
Употреба: Политика