а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефицитарен

дефицитарни
Вид збор: Придавка
Ранг: 50442
1. Што е во загуба, што покажува кусок, што има повеќе давачки одошто примања.
Англиски: in deficit Албански: defiçitarë
Употреба: Економија
2. Што недостига, што го нема доволно.
Англиски: in deficit Албански: defiçitarë
Примери:
Дефицитарна стока.
Дефицитарни производи.
Дефицитарен кадар.
Изведенки
дефицитарност ж.
дефицитарноста