а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефиниран

дефинираниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8336
Што е определен, што е објаснет.
Англиски: defined Албански: definuar
Примери:
Дефинирани задачи.
Дефиниран план на развојот на селото.
Изведенки
дефинираност ж.