а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делта

мн. делти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17173
1. (само едн.) Четвртата буква од грчката азбука.
Англиски: delta Албански: delta
Употреба: Лингвистика
2. Утока на река што се дели на повеќе ракави.
Англиски: delta Албански: deltë, gojë lumi
Употреба: Географија
Примери:
Делтата на Дунав.